Sukuretki 12-14.6. 2003.
Kuvat ja teksti Aarne Reunala.
Liikkeelle lähdettiin Hyvinkäältä, jatkettiin Helsingin ja Lahden kautta Lappeenrantaan. Raja ylitettiin Nuijamaalla, josta ajettiin Kirvun Sairalaan ja pysähdyttiin myös Kirvun kirkolla. Matka jatkui Kilpeenjoen kautta Tali-Ihantalaan ja sieltä yöksi Viipuriin hotelli Druzhbaan.
Perjantain 13.6 kierroksena oli Leipäsuo - Rajajoki - Joutselkä - Terijoki - Summa - Karhula - Johannes - Viipuri. Lauantaina 14.6 joukko hajaantui, osa jäi Viipuriin, osa kävi Säiniöllä, ja pieni joukko kävi Suurperolla, jossa löydettiin Skyttälän talon paikka vuodelta 1592.
Sairalan sekatavarakaupassa käytiin ostoksilla, kuvassa Esa Pitkänen.
Sairalan keskustan kauppatalo.
Antti Pekarila selostaa isoisänsä Antti Skytän talon paikalla Räisälässä. Perhe muutti sinne 1899, kun kotitalo Sairalassa jäi rautatien alle.
Kirvun kirkko oli kauniilla mäellä. Paljon ei ole jäljellä.
Matkalaiset Tali-Ihantalan taistelujen 1944 muistokivellä.
Meri Koposen kotitalon paikalle Leipäsuolla on noussut uusi talo. Vasemmalta Saara Auvinen, Antti Pekarila, Vuokko Skyttä, Mikko Skyttä tulkkaamassa, Meri Koponen ja työmaan vartija.
Ystävällinen vartija sai lahjaksi paketin Kulta-Hetki kahvia.
Myymäläautot seurasivat bussia. Kuvassa Aarne Reunala, Mikko Skyttä sekä kokenut kuljettajamme Kalevi Friman.
Leipäsuon hautausmaan koristeellisesti aidattuja hautoja.
Tuija Oikari Rajajoen ylittävällä sillalla.
Rajajoen sillalla valokuvattiin ahkerasti.
Vuokko, Risto(?) ja Jukka Skyttä valokuvattavana suvun talon paikalla Joutselässä.
Summan metsässä on kaatuneiden muistopatsas ja hautoja.
Ankara kyltti Summan muistomerkille: "SEIS! AMMUTAAN! LÄPIAJO JA LÄPIKULKU ON KIELLETTY".
Paljon lehmiä oli laitumella Rokkalanjoen varrella Karhulassa.
Skytän päärakennus on yhä pystyssä Karhulassa.
Esa Pitkänen kairaa näytettä seinähirren iän selvittämiseksi. Vuosilustojen perusteella selvisi, että puu oli kaadettu vuonna 1828, joten talo oli noin 175 vuotta vanha.
Esa Pitkänen, Sanna Pitkänen-Eerola, Ville Eerola, Tamara Aleksejeva, Maija-Liisa Pitkänen, Tuija Oikari ja Aarne Reunala Skytän talolla.
Karhulan kylän Mäkelän mäellä oli talvisodassa ilmavartio.
Puut ovat peittäneet Karhulan kylän Mäkelän mäeltä katsottuna. Maija-Liisa Pitkänen kertoo Aarne Reunalalle kotitilansa Mäkelän historiaa.
Hiekkatie Suurperolla Skyttälän pellolle oli haastava jalkamiehillekin.
Tuula Lindin, Maija-Liisa Pitkäsen ja Esa Pitkäsen (kuvassa) selvitysten perusteella Suurperon Skyttälän paikka pystyttiin paikallistamaan ensimmäisen kerran. Talo oli kuvan pellon keskellä.