Taavetti Skytän tyttärenpoika Aarne Sairanen (1909-1992) kertoo pakastiaisista ”Kyläojan takana” -sukuhistoriassa:
Talvella näkyivät tiaiset: pakastiainen (talitiainen) ja mölötiainen (hömötiainen). Taavetti-äijä kertoi, että pakastiaisia käytettiin ennen vanhaan talvella hyönteistorjunnassa. Kuva: Wilhelm von Wright 1829
Suuret tuvat oli rakennettu hirsistä. Hirsien välissä oli isojakin rakoja. Lisäksi olivat uuninpäälliset koloineen. Niihin tuli russakoita (torakoita).
Talvella pyydystettiin pakastiaisia pahvilaatikkoon. Niitä pyydettiin 4-5 kappaletta, vietiin tupaan ja päästettiin irti. Ne rupesivat heti syömään russakoita innolla. Kuva: www.hyonteismaailma.fi
Kun tiaiset olivat tehneet tehtävänsä, avattiin ovi ja päästettiin linnut ulos. Pakastiaisia oli käytetty varsinkin vanhempina aikoina, sitten tapa unohtui ja torakatkin väheni.
(11.1.2011)